Değerlemesi 1 milyar doların üzerinde olan Unicorn statüsündeki en iyi 25 girişim üzerine yapılan bir araştırma, bu şirketlerde en çok tercih edilen programlama dillerini ortaya çıkardı. Özellikler öğrenciler ve geliştiriciler için oldukça önem taşıyan bu araştırma sonuçları için Indeed.com, CB Insights, PitchBook ve Stackshare ile işbirliği yapıldı.

Python, Java ve Javascript‘in sıralamada en çok tercih edilen 3 dil olarak öne çıkması aslında beklenen bir sonuç. Ancak Go ve Kotlin’ in üst sıralarda çıkması birçok şirketin bu iki dili de tercih ettiğini gösteriyor. Oysa Go, TIOBE Index sıralamasında 15. sırada  Kotlin ise 40. sırada yer almıştı.

Bilmeyenler için bu iki dilin geçmişinden ve kullanım alanlarından bahsetmekte fayda var. Golang ismiyle de bilinen Go 2009 yılında Google çalışanları tarafından geliştirildi. Docker, Kubernetes ve Ethereum’da da kullanılan Go, son birkaç yıldır popülerliğini oldukça arttırdı.

Kotlin ise genellikle Android’te kullanılan Java’ya bir alternatif olarak üretildi. Google Android’İn 2017 sürümüne Kotlin desteği eklemesi sayesinde Kotlin, C++ ve Java’dan sonra desteklenen üçüncü dil oldu.

25 Unicorn tarafından kullanılan framework teknolojileri

Yüzde 24 ile en çok kullanılan Framework olarak ReactJS öne çıkıyor. Yüzde 14 ile NodeJS ve Hadoop ise ikinciliği paylaşıyor. Bu arada ReactJS’in Facebook, büyük topluluk yöneticileri ve büyük şirketler tarafından yönetilen bir JavaScript kütüphanesi olarak konumladığını belirtelim. İnteraktif kullanıcı arayüzleri oluşturan ReactJS, sayfanın yeniden yüklenmesine gerek kalmadan veri ve lisans değişikliklerine yer verebiliyor.

25 Unicorn tarafından kullanılan veritabanı teknolojileri

Standart SQL veritabanları olan MySQL, PostgreSQL, Redis ve SQLite öne çıkarken, geniş kapsamlı veri setleriyle rahatça çalışmanızı sağlan MongoDB gibi NoSQL veritabanı alt yapılarının da tercih edildiğini görüyoruz.

Coding Dojo tarafından hazırlanan raporun orjinali için tıklayınız.